A napokban olvastam egy cikket egy fiatal újságíró tollából, amiben azt járta körül, hogy egy fiatal felnőtt rászánja-e magát arra, hogy a szüleivel együtt nyaraljanak (illetve pepitában, csatlakozzanak-e a szülők a gyermekük együtt nyaraló baráti társaságához). Számos kiszámítható és néhány üdítően jó példát gyűjtött arra, hogyan alakulhat egy ilyen speciális családi nyaralás. A téma kapcsán felmerült bennem, hogy a munkahelyeken is épp ilyen „mixelési” kihívások állhatnak elő a nyári szabadságolások idején. Sőt, az olcsó utazási lehetőségek megnyílásával tulajdonképpen szinte egész évben.

Generációs nyaralás

Míg az idősebb korosztály valóban nyáron nyaral (és télen nem telel1, hanem tervezi az utazást), előtakarékoskodik a szabadságra és inkább a bevált, kipróbált helyeket preferálja, sőt, akár hosszú éveken át ugyanoda tér vissza, addig a fiatalabb generációk jószerével állandóan úton vannak. Különösebb tervezgetés nélkül is útra kelnek, nem érdekli őket, ha nincs túl sok költőpénzük, és szinte biztos „nem lépnek kétszer ugyanabba a folyóba”. Keresik az élményeket, az utazási célpontjaik nem feltétlenül hagyományos turistaattrakciókhoz kötődnek, sokszor inkább izgalmas társadalmi kezdeményezések részeseivé válnak hosszabb-rövidebb időre és sokuk számára az is fontos, hogy az utazásuk ökológiai lábnyoma lehetőleg ne legyen túl nagy.

Az együtt dolgozó generációk mentoring és reverse mentoring lehetőségeit az év elején több posztunkban is körüljártuk.2 Nyári tippünk, hogy nem csak szakmai dolgokban érdemes egymástól tanulni! A szabadságolás alatti élményszerzés, a nyitottság a különböző kultúrák, ételek, szokások iránt elsőre talán nem feltétlenül vonzóak az idősebb generáció számára. Az ötvenes, de főleg a hatvanas éveikben járók még nem a teljes szabadságban fedezhették fel a világot, mindannyiuknak volt piros és kék útlevele, éves valutakerete, és jó eséllyel a ’szocialista blokk’ valamelyik szép tája volt az első külföldi utazási élmény. Ahol nagyjából ugyanazok az élmények érték, mintha itthon kirándultak volna, csak épp a beszélt nyelv volt különböző.

Az elmúlt néhány évtized azonban rengeteg változást hozott: a határok jórészt eltűntek, de legalábbis észrevétlenné váltak, számos országba már útlevél sem szükséges a beutazáshoz és egyáltalán nem biztos, hogy a megcélzott nyaralóhelyen ismerős lesz a kultúra vagy a gasztronómia. Akármennyit is változott a világ, a korosabb generáció számára kiemelten fontos a biztonságra való törekvés. Sokszor a szorgosan gyűjtögetett költőpénzt is inkább igyekeznek megspórolni, hűtőtáskából és konzervből oldják meg az étkezések egy részét, lemondva arról, hogy helyi ételeket megkóstoljanak.

Ahogy a mentorálás mellett ma már a fordított mentorálás előnyeit is csatasorba állítjuk a minél jobb szakmai ismeretek megszerzésére, érdemes néha az élet „out of office” területein is alkalmazni a „fordított” technikákat. A szabadságolásban remek ötleteket leshetünk el a fiataloktól a kis költségvetéssel tervezett utazásokhoz, a különleges, de nem feltétlen nagyon távoli célpontok felfedezéséhez, az aktív pihenésnek azokhoz a módjaihoz, amiket mi valójában talán nem is gondolunk pihenésnek.

Üdítő sarazás

A szabadság alatti teljes semmittevés is lehet remek választás, néha bizony semmi másra nincs szükség, csak a tökéletes üresjáratra. Van, amikor viszont az aktív pihenés nyújt valódi felfrissülést, a túrázás, evezés, bicajozás. A fiatalabb generációk egyre növekvő arányban választják az aktív pihenés különleges változatait, amikor valamilyen értékteremtő munkához csatlakoznak néhány napra, vagy akár egy egész hétre is. Legyen az jótékony célú felújítási munka, gyerekprogramok szervezése és felügyelete, természet- és környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenység, egészséges ételek termesztése, előállítása vagy akár valamilyen elfeledett tudás megszerzése.

Nagyon szeretem a magyar nyelv ’üdülés’ szavát: számomra ez a szó az ideális pihenést jelenti. Üdítő időtöltés, ami egyszerre jelenti a testi és a lelki felfrissülést. Végső soron a szabadságolás célja nem csak a fizikai pihenés, de a mentális egészség megerősítése, a szellemi feltöltődés is. Általánosan a nyári szünetről a pihenés, a feltöltődés és a családdal, barátokkal töltött idő jut eszünkbe, de egyre többen keresik a kalandokat, a mentális feltöltődési és a kulturális élményszerzési lehetőségeket.

Tavaly nyáron egy több hetes parasztház felújítást figyelhettem a közelben, ahol egy szakmai vezető mellett számos önkéntes család jött segíteni, a gyerekeke egész nap nyakig a sárban tapicskolhattak, a szülők megtanulhattak egy elfeledett építészeti technikát és mindenki együtt örülhetett a látványos haladásnak. A családok cserélődtek, de volt közös reggelizés, ebédelés és vacsorázás. Az ide nyáron pedig egy barátom mesélt egy hét végéről, amikor az általa profin művel csipkeverés technikájára tanított nyári vakációját töltő egy baráti társaságot, akik olyan lelkesek lettek, hogy felmerült egy hosszabb „felnőtt-tábor” szervezése is.

Ezek a lehetőségek sokkal inkább az aktuális egyedi vagy családi igényekhez igazíthatók és nem csupán felfrissülést jelentenek, hanem a kreativitás élményével is gazdagítanak. Az élet egyre több területén kap figyelmet a testi egészség és jól-lét mellett a mentális kiegyensúlyozottság, a reziliencia. A nyár kiemelt időszaka a feltöltődésnek: a sok napsütés, a jó idő mind-mind segít abban, hogy felkészüljünk a borúsabb és hidegebb évszakokra.

Tanuljunk nyaralni egymástól!

Ahogy az élet és a munka minden területén, a különböző generációk a szabadság eltöltésében is eltérő célokat és megoldásokat találhatnak vonzónak. Ez fakadhat a kor és a tapasztalat különbségéből, és persze az életfelfogásból is. A generációs különbségek nemcsak a munkahelyi dinamikában, hanem a szabadságolás terén is megmutatkoznak. Itt is megéri átgondolni, mi az, amit érdemes legalább néha egy másik generáció szemüvegén keresztül is megnézni és kipróbálni.

Az idősebb korosztálytól a tervezés és előkészületek fontosságát tanulhatjuk meg, míg a fiataloktól az élmények, a rugalmasság és a környezettudatos utazás iránti nyitottságot. A két szemlélet ötvözése lehet a kulcsa annak, hogy mindenki megtalálja a saját ideális pihenési formáját. Fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy fizikailag felfrissüljünk és e mellett lelki és szellemi élményeket, emlékeket is gyűjtsünk.

Végső soron a szabadság célja az, hogy megszakítsuk a mindennapi rutint, feltöltődjünk és új élményekkel gazdagodjunk. Akár az idősebb, akár a fiatalabb generációk megközelítését követjük, a lényeg az, hogy a szabadság alatt olyan tevékenységeket végezzünk, amelyek örömet okoznak és hozzájárulnak a mentális egészségünk megőrzéséhez. Ahogy a világ változik, úgy nekünk is érdemes a hagyományos és az újfajta utazási szokások között válogatva időnként a pihenésben is megújulni.

Jegyzet

1 Nyáron nyaralok, télen telelek,

a Trotechnikus, az mindig Elek,

kérdezz valamit, s én megfelelek,

nyáron nyaralok, télen telelek.

(Karinthy Frigyes Micimackó versfordításainak egyike)

2Kifordítom, befordítom

https://www.linkedin.com/pulse/kiford%C3%ADtom-beford%C3%ADtom-greensearch-kft–znpwf/?trackingId=jqofM22QQO6sE32z1dzP%2Bg%3D%3D

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük