Az elmúlt hetekben az egyik keresésünk kapcsán arra figyeltem fel, hogy néhány jelöltnél a karrierútban van egy visszakanyarodás: kiléptek egy munkahelyükről, eltöltöttek valamennyi időt más cégnél, majd visszatértek a korábbi vállalatukhoz. Kivétel nélkül jó kvalitású, nyelveket beszélő, tapasztaltabb munkavállalókról van szó. A jelenség most, hogy pár hete a kilépések körüli kommunikációs helyzeteket járjuk körül, szemet szúrt, azért is, mert rövid idő alatt több ilyen profillal is találkoztam.

Mi késztethet valakit arra, hogy ismét belépjen az előző munkahelyére? Tényleg csak a szépre emlékszünk egy idő múlva, elfeledve a visszásságokat, félreértéseket, szakmai mellényúlásokat, amik annak idején a felmondáshoz vezettek? Vagy kiderül, hogy valójában a szomszéd füve sem zöldebb? Nosztalgia, későn jött felismerés vagy az elvárások változása? Lehet-e emelt fővel visszatérni?

No és mi a helyzet a munkaadói oldallal? Visszaépíthető-e a bizalom? Vagy épp a meglévő ismeretség miatt érzi úgy a vezető, hogy biztos nem vesz zsákbamacskát? Mennyire hajtja a kíváncsiság, hogy a visszatérő kolléga friss piaci híreket hozhat a versenytárstól, bennfentes információkkal rendelkezhet? Hogyan fogja újra integrálni a visszatérőt a csapatba?

Egyáltalán, minden ott fog folytatódni, ahol abbahagyták? Lehet valóban jól és etikusan kezelni ezeket a helyzeteket?

Panta rhei

A görög kifejezést legtöbbször úgy tanítják, hogy jelentése minden mozog. A „minden változik” vagy „minden áramlik” fordítás talán még jobban, pontosabban érzékelteti a valódi jelentést. Attól a perctől, hogy a munkavállaló és a munkaadó útjai elváltak, mindketten úgy emlékeznek a másikra, ahogy őt az utolsó pillanatban látták, ismerték.

Mindannyian tudjuk azonban, hogy a helyzetek, az emberek változnak. A helyzetek talán kicsit gyorsabban, a személyek változása inkább nagyobb időtávon észlelhető jobban, de az biztos, hogy egy új találkozáskor már nem ugyanaz a munkáltató és nem ugyanaz a munkavállaló fog leülni egymással szemben.

Instant munkavállaló

Nézzük először az előnyöket. Egy visszatérő munkavállaló onboarding folyamata még akkor is rövidebb és gyorsabb lesz, ha közben esetleg a cégben megváltozott pár dolog. Egy régi motoros ismeri a céget, tudja, mikor kit kell hívnia, melyik információt hol találja és egyáltalán, az első (na jó: a második) naptól otthonosan mozog a számára ismerős közegben. A kollégák legnagyobb része valószínűleg korábban is kolléga volt, tehát nem vadidegenekkel kell kialakítani a napi munkához szükséges rutin kapcsolatot. Szóval amolyan „ready to use” megoldás lehet a visszatérő munkatárs, akinél tényleg csak a rend kedvéért kell koordinálni az újrakezdési folyamatot, és nagyon gyorsan újra „régi motoros” lesz. Ismerni fogja a trükköket, az informális szabályokat és az elvárásokat is. Tulajdonképpen egy kis frissítő tréning és azonnal teljes értékű munkatársat kaphatunk.

Munkavállalói oldalról nem elhanyagolható, hogy a visszatéréshez sokszor kedvezőbb fizetés vagy egyéb extra juttatás is kialkudható, e mellett a munkakörnyezet, a partnerek igényeit, a termékek, a szolgáltatások alapos ismerete rövid idő alatt akár a kiemelés, előrelépés lehetőségét is magában rejtheti.

Hello, Goodbye!

Munkáltatóként többféleképpen érinthet bennünket a dolgozói visszaszerződés. Egyrészt az újraszerződő dolgozó valahonnan kilép, mielőtt ismét belép a korábbi munkahelyére. Ha mi a folyamat rosszabbik végén vagyunk munkáltatók, szomorúan nyugtázhatjuk, hogy a befektetett betanítás, tréning sajnos kárba veszett és egy üresedést is mielőbb meg kell oldanunk. Mindenképpen érdemes szervezni exit interjút, hogy kiderüljön, hol vált el a munkáltatói és munkavállalói elképzelés. Talán a megegyezés nem volt anno teljesen pontos, mást várt a munkavállaló, vagy nem sikerült beilleszkednie az új környezetbe, cégkultúrába. Ha a beilleszkedés nehézkesebb, rögtön csábítóbbnak tűnik a régi, jól ismert környezet és az otthonos érzést adó munkahelyi kapcsolatok, ahol félszavakból is értik egymást a kollégák. Lehet, hogy a visszajelzési, értékelési rendszer nem volt kellően pontos és egy év után nem olyan mértékű volt a fejlődés, mint amit a munkavállaló – de akár a munkaadó is – eltervezett.

Felmérések azt mutatják, hogy azok, akik visszatérnek az előző munkáltatójukhoz átlagosan egy rövidebb, 12-16 hónapos „vendégjáték” után döntenek úgy, hogy mégis inkább a már ismert környezetben szeretnének dolgozni. Ez az intervallum azért is veszélyes, mert a próbaidő és az onboarding folyamatok már lezárultak és a legtöbb vezető ilyenkor már viszonylag biztos pontként tekint az új munkatársra. Előnyös, ha a munkaerőt megtartó stratégiák kialakításánál külön figyelmet kap az első év általában, nem csak a 3 és 6 hónapos határnapok.

Employee Recycling

Ha régi-új munkáltatóként mi vesszük vissza a munkavállalót, jobb, ha nem egyszerű belépésre készülünk. Fontos, hogy az újrafelvétel ne legyen negatív hatással a hozzánk hosszútávon hűséges dolgozókra. Ha a visszatérő munkatárs előnyösebb feltételeket kap, mint a kitartó, elkötelezett kollégák, annak gyorsan megmutatkozhatnak a kedvezőtlen eredményei. Bár egy visszatoborzott munkaerő gyorsan eredményes lehet, óvatosan bánjunk a megajánlott előnyökkel: nehogy egy visszavétel elégedetlenséget, sértődést, felmondást generáljon a mellettünk kitartó dolgozók között.

Ne feledjük azt sem, hogy nem pontosan ugyanaz a dolgozó érkezik vissza: máshol új dolgokat tanult és tapasztalt. Ennek felismerése, felmérése és megfelelő becsatornázása a meglévő tudásbázisba és rendszerekbe, a csapat kohéziójának, dinamikáinak felügyelete is elsősorban a közvetlen vezető feladata. Elképzelhető, hogy a régi csapattagok közül lesz, aki versenytársként, előrelépésének veszélyeztetéseként éli meg az egykori kolléga újbóli csatlakozását. Vezetőként érdemes folyamatosan ellenőrizni, hogy nincs-e szükség direkt vagy indirekt beavatkozásra.

Valami régi, valami új

Ha mégoly harmonikus és kiegyensúlyozott is a viszony, egy visszatoborzás után minden érintett félnek időre lesz szüksége, hogy a régi-új helyzetet megszokja, a változásokat felismerje, a szükséges változtatásokat megtegye. Ha az újraszerződést követő időszakban a speciális helyzetnek megfelelően minden érintett türelmesen figyel az összecsiszolódásra, akkor rendszerint hosszú, különösen stabil együttműködésre számíthat minden érintett.

Az előző munkahelyre való visszatérés kérdése összetett és sokrétű, mind a munkavállaló, mind a munkaadó számára. Az újrakapcsolódásban találkozik múlt, jelen és jövő: a régi ismeretek és tapasztalatok összefonódnak az új körülményekkel, így lehetőséget, de egyben kihívást is jelentve. Ha a régi-új csapattag visszailleszkedése jól sikerül, az nem csak egyéni sikereket hozhat, de inspirálhatja az egész csapatot és a vállalati eredményességre is pozitív hatással lehet.

____________________

Az exit interjú témája olyan sok újabb témát és kérdést vetett fel, hogy szeptember 04-én a Millásreggeli #HRPercek adásában hallgatói kérdésekre, megjegyzésre reflektálunk és bármilyen beérkező kérdésre szívesen válaszolunk.

Aki pedig inkább a négyszemközti megbeszélés híve, azzal szívesen járunk körül egyedi dilemmákat, kérdéseket heti GS Exclusive alkalmainkon. A tavaly útjára indított online #GSExclusive egy hatékony privát konzultációs lehetőség, melyre a budapest@greensearch.hu címen lehet regisztrálni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük