Vannak olyan emberek, akik különleges adottsággal rendelkeznek ahhoz, hogy magukra vonják a figyelmet, és elképzeléseiket úgy tudják felvázolni, hogy azokat sokan elfogadják. A munkatársak szívesen követik őket, és meggyőzőerejük vitathatatlan. Egyesek egyszerűen jó kisugárzással születtek, míg mások megtanulták és sikeresen alkalmazzák azokat az eszközöket, amelyeket összességében karizmatikusnak értékelünk.
Általánosan elmondható, hogy akár beosztottról, akár vezetőről van szó, a pozitív karizma általában jó teljesítménnyel és hatékonysággal is párosul. Aki lelkesíteni, inspirálni tud, aki a kitűzött célokról úgy tud beszélni, hogy azt a csapat minden tagja vonzónak lássa, az a legnyugisabb kollégákat is rá tudja venni egy kis extra erőfeszítésre. Egy ilyen kolléga ráadásul az elért sikereket is teljes átéléssel ünnepli, ami remek megerősítő visszacsatolás. A győztesek pedig vonzzák az együttműködésre vágyókat.
Lendület Brigád
Kamaszkoromban egy baráti társasággal nyaraltunk, jó kis túrákat tettünk a környéken, és amikor már nagyon fáradtak voltunk, egy ihletett pillanatban elneveztük magunkat Lendület Brigádnak. Már maga a közös név is segített minket a hegymászás utolsó méterein. Vihorásztunk a szocialist brigádos időket idéző néven és úgy éreztük, egy Lendület Brigádnak minden sikerül! Meg is hódítottuk a Csóványost, nagy lihegések közepette.
Ha egy karizmatikus munkatársat választunk egy csapat vagy divízió élére, számolhatunk annak inspiráló és motiváló képességével: lelkesedést és elkötelezettséget tudnak kelteni a csapatban, ami növeli a munkamorált és a produktivitást. Új ötleteikkel, egyedi megoldásaikkal kreatív légkört teremtenek, elérhető közelségbe hozva azokat a célkitűzéseket, amik a vállalat terveiben szerepelnek. .
Változtatnod kell? Keress egy karizmatikus vezetőt!
Igazi főnyeremény lehet változtatások levezényléséhez egy olyan irányító kolléga, aki lelkes, aki maga mellé tudja állítani a csapatot. Egy ilyen vezetővel rövidebb idő alatt lehet bevezetni újításokat, levezényelni irányváltásokat . Aki egyszer is próbált már a hazánkban oly jellemző tradicionális, hierarchikus szemléletű vállalti kultúrában újszerű dolgokat bevezetni, az biztosan egyetért ezzel.
A karizmához legtöbbször kivételes kommunikációs készségek társulnak, ami nem csupán a változásokhoz tartozó kulcsinformációk átadását segíti, de csökkenti az alkalmazottak változásokkal kapcsolatos bizonytalanságát, esetenként az újtól, az ismeretlentől való szorongását is. Ez a remek képesség nem csak a cég kultúrájának tesz jót, de az egyes munkavállalók mentális egészségét is őrzi. Az örök elégedetleneknek és a “miért nem lehet” szemlélet követőinek is remek ellenszérum egy karizmatikus vezető. Legtöbbször jó érzékkel bontja le az ellentéteket, feszültségeket és húzza ki egy-egy konfliktus méregfogát.
Business Development? Keress egy karizmatikus vezetőt!
Ha piacszerzésről, új termék bevezetéséről vagy egyéb, üzletfejlesztéssel kapcsolatos projektbe kezdünk, szintén jó, ha van egy karizmatikus vezetőnk. Mivel jellemzően könnyen alakítanak ki kapcsolatokat másokkal, a hálózatépítéshez hatékonyan hozzá tudnak járulni, az adott ügy számára szélesebb körű támogatást érhetnek el, empátiájuk révén pedig remek együttműködések alapjait tudják lefektetni. Kapcsolatépítő készségük ezen felül a belső viszonyokra is pozitív kihatással lehet, megerősítve a jó munkahelyi légkört.
Nem minden karizma, ami annak tűnik
Összességében egy karizmatikus munkatárs vezetővé való kinevezése nemcsak a csapat hatékonyságát és eredményességét növelheti, hanem hozzájárulhat egy pozitív és motiváló munkahelyi környezet kialakításához. Ha azonban nem jól mértük fel a kinevezendő főnököt, akár veszélybe is sodorhatjuk az addig elért eredményeket. Amennyiben valakit kellően karizmatikusnak találunk egy vezetői feladatra, érdemes behatóbban is megismerni, mielőtt csapatot és komoly feladatot bízunk rájuk.
Ilyen veszélyek az önközpontúság, a nárcisztikus hajlamú vezetés, a személyes varázs alkalmazása. Az ilyen emberek valójában nem empatikusak, saját érdekeiket helyezik előtérbe és csapatuk igényeire vagy érzéseire nem figyelnek eléggé, akár semmibe is veszik azokat. Kiváló kommunikációs adottságaikat manipulációra használják, ami a felelősség nem megfelelő kezelését, áthárítását is jelenti.
Néhány vezető karizmatikusnak tűnik, mert jólfésült, csinosan öltözködik, és megnyerő. Azonban ha ez csak felületes vonzerő, és hiányzik a valódi vezetői képesség és empátia, akkor az ilyen vezető nem képes tartós pozitív hatást gyakorolni a csapatra. Túlzott önbizalmukkal pedig gyakran együtt jár az, hogy a kritikát nagyon nehezen viselik, ilyen helyzetben hajlamosak dominánsan, sőt, akár elnyomóan viselkedni. Mindezek hosszú távon mérgező munkahelyi légkört teremtenek.
Mérlegeljünk alaposan!
A karizmatikus vezetők pozitív hatást gyakorolhatnak a csapatra azáltal, hogy inspirálják, motiválják és empátiával kezelik a munkatársakat. A nárcisztikus vezetők ugyan rendelkezhetnek hasznos tulajdonságokkal, mint például az önbizalom és az ambíció, de hajlamosak önző és manipulatív viselkedésre, ami hosszú távon károsíthatja a csapatdinamikát és a szervezeti kultúrát.
A vezetők kiválasztásánál fontos mérlegelni ezeket a tulajdonságokat, hogy olyan vezetőt válasszunk, aki nemcsak hatékony, hanem képes hosszú távon is pozitívan hozzájárulni a szervezet és a csapat fejlődéséhez!